Тази публикация е за тези, които се съмняват или не разбират защо инфрачервеният панел спестява 50% енергия в сравнение с конвектора. За да разберат по-добре това, ще задам на тези хора един прост въпрос - защо на Земята, на същата географска ширина, например в София, през лятото температурата на въздуха е (+) 30 градуса, а през зимата 0 градуса? В същото време топлопредаването е същото, мощността на източника на топлинна енергия - слънцето - остава непроменена! Много хора знаят отговора от училищните учебници, но едва ли ще могат да го обяснят.
Слънцето е източник на инфрачервено лъчение, с помощта на което се нагряват всички обекти на Земята. Инфрачервеното лъчение преминава през космоса (вакуум), през въздушното пространство на Земята и удря обекти и повърхността на Земята. Интензивността на нагряване на обектите и земната повърхност зависи от ъгъла на инфрачервените лъчи и мощността на инфрачервеното лъчение. Силата на слънцето е еднаква и през зимата, и през лятото. Променя се само ъгълът на наклона на земната ос спрямо слънцето. Искам да кажа, че когато въздухът на земята се нагрява, загубата на топлина на земята е вторична. Първичен – ъгълът на наклона и мощността на инфрачервените лъчи.
Нито един вулкан, 1000 вулкана няма да могат да стоплят въздуха на Земята с топлината си. Защото топлият въздух се издига и отдава цялата топлина в празнотата. Дори и най-мощният конвектор не може да затопли стая от 10 м² без покрив. Но инфрачервеният панел може да го направи! Дори и да няма въздух в стаята! За да отоплявате стая с конвектор, ви е необходима „капак" с добра топлоизолация, в противен случай топлият въздух няма да запълни необходимия обем на помещението. За един конвектор основното е топлоизолацията на помещението! За инфрачервения панел основните фактори са ъгълът на инфрачервените лъчи към повърхността на обектите и мощността на панела. Това е разликата между конвектор и инфрачервен панел. Сега говоря за отопление на стая - като за създаване на комфортна температура за човек в определена дебелина на въздушния слой в стаята, но не говорим за отопление на стени, таван и под. Затова, разбира се, топлоизолацията също е важна за инфрачервените панели, но това понятие е второстепенно. Трябва да се помни, че предметите в стаята вече са нагрети и въздухът се нагрява от предметите.
Ще дам пример от моята практика за продажба на инфрачервени панели. През 2015 г. започнах да продавам инфрачервени панели. Тази година зимата беше много студена в Киев. Температурата падна под -25°. Директорът на магазин за алкохол се свърза с моята компания. Магазинът представлява метален павилион с площ от 30 - 35 м², без топлоизолация, стъклена врата, без витрини. В неговия магазин шампанското започна да експлодира сутринта от студа, а продавачката работеше в кожено палто, ръкавици и замръзваше. В същото време в магазина на щанда стоеше и работи денонощно (24 часа) термодухалка с мощност 2,5 kW. Предложих на директора на магазина метален инфрачервен панел с мощност 1 kW. Предложението беше примамливо за него, но имаше и големи съмнения - вентилатор 2,5 kW не можеше да се справи, но инфрачервен панел 1 kW трябваше!? Още повече, че инфрачервеният панел по онова време беше 3 пъти по-скъп от всеки конвектор. Не само той се усъмни, но и аз. Тъй като бях нов в продажбата на инфрачервени панели и не разбирах разликата между конвектор и панел. Затова предложих на директора да вземе инфрачервения панел без да плаща и да провери ефективността му. Ако проблемите на неговия магазин се решат, тогава той плаща за този панел. Ако не, тогава той го връща обратно. Той тества работата му в продължение на една седмица при външна температура (-)23°C. Резултат: шампанското спря да стреля, продавачката започна да работи без ръкавици - стана й удобно! Това беше първият инфрачервен панел, който лично продадох. Оттогава не се съмнявам в ефективността на инфрачервените панели. За 8 години са продадени повече от 10 000 броя инфрачервени панели. Сред купувачите са собственици на апартаменти, къщи, магазини, салони за красота, аптеки и др. Има купувачи, които смятат, че един инфрачервен панел с мощност 1kW може да стопли цял тристаен апартамент до +22°C! Те купуват и са много разстроени, че това не е така. Всеки инфрачервен панел е предназначен за определен обем на помещението. Важно е да запомните, че лъчите на инфрачервеното лъчение не трябва да се блокират от гардероб, завеси, диван и др. Дължината на топлинния лъч варира от 1,5 m до 4,5 m, в зависимост от мощността на инфрачервения панел. Ако сравним конвектор и инфрачервен панел въз основа на отоплителната площ на една и съща стая (височина на тавана 2,7 м), например 18 м², тогава мощността на конвектора трябва да бъде 2-2,5 kW, а мощността на инфрачервеният панел трябва да бъде 1 kW; за 15 m² - мощност на конвектора 1,5 kW и инфрачервен панел - 750 kW; за 10 м² мощността на конвектора е 1,0 kW, а на инфрачервения панел е 0,5 kW. Това са технически данни, доказани с години работа!